خانه / اخبار/سهام یار (بیمه پرتفوی)

سهام یار (بیمه پرتفوی)

به نقل از مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار : نماد «سهام یار» برای بیمه سهام سهامداران در نظر گرفته شده که قرار است بر این اساس پرتفوی سهامداران حقیقی با ارزش سهام کمتر از ١٠٠ میلیون تومان بیمه شود.

ادامه روند نزولی شاخص بورس در بازار طی چند وقت گذشته مسئولان را بر آن داشت تا به منظور کاهش نوسانات ایجاد شده در بازار، تصمیماتی اتخاذ و با اجرای آن مانع از ضرر و زیان سهامداران در این بازار شوند که این تصمیمات در قالب یک بسته حمایتی ١٠ بندی آماده شد.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سهامداران دارای پرتفوی کمتر از ١٠٠ میلیون تومان می‌توانند با خرید یک ریالی این نماد پرتفوی سهام خود را بیمه کنند و تا زمان سررسید بازدهی حداقل ٢٠ درصدی برای آنها تضمین شود.

یکی از مهمترین علت‌های بیمه‌کردن سهام، ابهام از آینده قیمتی آن سهم است. بیمه سهام یا اوراق اختیار فروش تبعی کمک می‌کند تا علاوه بر تضمین اصل سرمایه، سود سرمایه‌گذاران نیز تضمین شود. به نوعی می‌توان گفت اوراق فروش تبعی بهترین ابزار برای تثبیت قیمت سهام در کف خود در سرمایه گذاری در بورس است. یعنی سود سرمایه‌گذار با تضمین حداقل ۲۰ درصد سود سالانه در سررسید خواهد بود.

نکته : سهامدارانی که در‌ انتهای روز معاملاتی ۴ آبان امسال، تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان ارزش پرتفوی آن‌ها از بازارهای اصلی بورس و فرابورس باشد مشمول این طرح هستند. اگر این افراد تا سال آینده سهام خود را نفروشند دولت موظف است که اختلاف قیمت پرتفوی سهامدار را ۲۰ درصد بالاتر از ارزش روز ۴ آبان ۱۴۰۱ به صورت نقد پرداخت نماید، این پرداخت پول در شرایطی است که حتی سود سهامداران کاهش پیدا کرده باشد.

البته پوشش بیمه ۹۶ درصد کد‌های حقیقی یک شرط مهم دارد و اینکه تا سررسید یک‌ساله افراد نباید هیچ سهمی را به فروش برسانند و مبنا هم پرتفوی قبل از چهارم آبان ماه ۱۴۰۱ است. یعنی افراد مجاز به خرید سهام هستند، اما پس از این تاریخ اگر سهامی به پرتفوی افراد اضافه شود، شامل بیمه نخواهد شد و هیچ سهمی از این پرتفوی هم نباید به فروش برسد. به عبارت دیگر اگر تا یک‌سال آینده سبد سهام اشخاص حقیقی ثابت بماند یا با کاهش ارزش مواجه شود، سهامداران می‌توانند سهام واجد شرایط در پرتفوی خود را با ۲۰ درصد سود به فروش برسانند و با اجرای این طرح، دیگر سرمایه‌گذاران بابت افت قیمت سهام آسیبی نخواهند دید و حداقل به اندازه ۲۰ درصد از بابت سرمایه‌گذاری منتفع خواهند شد.

همچنین موضوع مهم این است که سهام بازار پایه، سهام عدالت، صندوق‌ها و‌ صندوق‌های قابل معامله (ETF) مشمول این طرح نمی‌شوند و تنها سهام متعلق به بورس و فرابورس مشول بیمه سهام قبل از چهارم آبان‌ ماه خواهند شد.

در یک‌سال، چون سبد سهام افراد گسترده است، کسانی که اوراق تبعی خریده‌اند به شرط این‌که سهام خود را در این یک‌سال نفروشند، می‌توانند از بیمه سبد سهام برخوردار شوند، اما اگر قرار باشد سهام یا حق‌تقدم سهام خود را بفروشند، امکان محاسبات وجود ندارد و از شمول بیمه خارج می‌شوند.

منتشر شده در 17 آبان 1401

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

 • رحیمی (17 آبان 1402)

  سلام چه موقع ضرر را میپردازند

  • کارگزاری فارابی (20 آبان 1402)

   سلام روز بخیر
   بررسی تخصیص، میزان بازدهی و همچنین واریز مبلغ از سپرده گذاری انجام شده و کارگزاری در این فرآیند دخالتی ندارد.

 • نادر اسفندفرد (1 آذر 1401)

  سلام و عرض ادب.تعداد و مبلغ خرید چقدره؟قیمت ثابت داره یا بسته به مبلغ پرتفوی کم کم و زیاد میشه؟مرسی

  • کارگزاری فارابی (2 آذر 1401)

   با سلام و وقت بخیر
   برای بیمه پرتفوی زیر 100 میلیون تومان نیاز به خرید یک سهم با قیمت یک ریال است که مهلت شرکت در پذیره نویسی اوراق تبعی نماد سهام یار تا پایان ساعت معاملاتی روز 2 آذر بود.
   در صورتی که سهم را خرید کرده باشید بازدهی 20 درصد پرتفوی شما تا 3 آبان 1402 نسبت به قیمت پایانی 4 آبان 1401 هر سهم تضمین می شود.