خانه / اخبار/عرضه اولیه و سررسید اوراق سکه بانک مرکزی در بورس کالا

عرضه اولیه و سررسید اوراق سکه بانک مرکزی در بورس کالا

به نقل از بانک مرکزی، انتشار اوراق گواهی سکه، نماد سکه بانکی مرکزی در تابلوی بورس درج شد.
اوراق سکه بانک مرکزی معاف از مالیات بوده و کلیـه اشخاص حقیقی می‌توانند حداکثـر معادل ۱۰۰ سکه تمام بهـار آزادی طرح جدید و همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا بدون محدودیت، نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند.

سررسید اوراق سکه بانک مرکزی، ۶ ماه پس از عرضه اولیه، با تسویه نقدی در سررسید بوده و قیمت تسویه نقدی اوراق نیز معادل میانگین موزون قیمت‌های پایانی تمامی گواهی‌های سپرده سکه بانک‌ها و اوراق سکه بانک مرکزی در بورس کالای ایران در آخرین جلسه معاملاتی خواهد بود.
معاملات ثانویه اوراق سکه مرکزی، در بورس کالای ایران انجام می‌شود و دارندگان اوراق درصورت تمایل به فروش اوراق زودتر از سررسید، می‌توانند اوراق سکه خود را در بورس کالای ایران، به قیمت روز به فروش برسانند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تسویه نقدی اوراق در سررسید و همچنین نقدشوندگی این اوراق در بازار ثانویه بورس کالای ایران به قیمت روز را متعهد می‌شود.

اوراق سکه بانک مرکزی علاوه بر امکان سرمایه‌گذاری در طلا، قابلیت توثیق در شبکه بانکی برای اخذ انواع تسهیلات را نیز دارد.

متن اطلاعیه :
به اطلاع کلیه فعالان بازار می رساند، عرضه اولیه اوراق سلف موازي استاندارد سکه طلا بانک مرکزي جمهوري اسلامی به تعداد 100,000 قطعه سکه معادل 10,000,000 اوراق سلف موازي استاندارد سکه بانک مرکزي در روز سه‌شنبه مورخ 1401/08/17 از ساعت 11:30 الی 15:00 دوره پیش‌گشایش و راس ساعت 15:00 حراج تک قیمتی انجام خواهد گرفت.
همچنین معاملات ثانویه این اوراق از تاریخ 1401/08/18 لغایت 1402/02/17 ادامه خواهد داشت. مشخصات قرارداد این اوراق به شرح پیوست می‌باشد. در ضمن عرضه اوراق به روش گشایش از طریق حراج تک قیمتی انجام خواهد شد.
در صورت عدم فروش کل اوراق، باقیمانده اوراق به حساب بازارگردان منتقل و براي عملیات عرضه و بازارگردانی استفاده خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت امیدنامه این اوراق، به بخش اوراق سلف استاندارد در قسمت بازارها در سایت بورس کالا ایران مراجعه فرمایید.

نکته : تمامی معاملات در این نماد در سامانه معاملات آنلاین  فارابیکسو  قابل انجام است.

سررسید اوراق سلف سکه طلای بانک مرکزی

با توجه به سررسید این اوراق در موخ 17 اردیبهشت 1402 معاملات نماد سکه مرکزی متوقف و دارندگان این اوراق باید تصمیم خود را مبنی بر تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی سکه حداکثر تا 11 اردیبهشت به کارگزار خوداعلام کنند.

مشتریان کارگزاری فارابی می توانند نوع درخواست خود را از طریق لینک زیر انتخاب کنند.

https://1561.ir/cseke

نحوه تسویه نقدی

مطابق با اطلاعیه میانگین وزنی تمامی گواهی سپرده سکه در آخرین جلسه معاملاتی مبنای تسویه نقدی این اوراق قرار خواهد گرفت.

منتشر شده در 17 آبان 1401

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

 • اشرف آذرشاد (24 اردیبهشت 1402)

  چرا بدون اینکه از ما بپرسید تسویه نقدی زدید؟؟

  • کارگزاری فارابی (25 اردیبهشت 1402)

   باسلام واحترام
   با توجه به سررسید این اوراق در تاریخ 17 اردیبهشت 1402 معاملات نماد سکه مرکزی متوقف و دارندگان این اوراق باید تصمیم خود را مبنی بر تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی سکه حداکثر تا 11 اردیبهشت به کارگزاری خود اعلام می کردند.