خانه / اخبار/عرضه گواهی سپرده ربع سکه در بورس

عرضه گواهی سپرده ربع سکه در بورس

بانک مرکزی 450 هزار ربع سکه با نام “ربع سکه 0312 رفاه(ن)” و نماد “سکه0312ن06” را در بورس کالا و از طریق معاملات گواهی سپرده کالایی ناپیوسته عرضه خواهد کرد که جهت ثبت سفارش می‌توانید از سامانه فارابیکسو اقدام فرمایید.

برای خرید ربع سکه از بورس باید کد بورسی داشته باشید و معاملات گواهی سپرده کالایی این نماد به صورت ثبت سفارش انجام می‌شود دوره ثبت سفارش از ساعت 9:00 شروع و ساعت 13:00 خاتمه می‌یابد.
در صورتی که حجم کل سفارش‌های خرید ثبت شده با قیمتی معادل سقف دامنه تعیین شده بیش از کل اوراق قابل عرضه باشد، قیمت عرضه معادل سقف بوده و گواهی سپرده کالایی به شیوه به روش تسهیم تخصیص داده می‌شود و در غیر اینصورت، براساس اولین قیمت و پرداخت به قیمت ثبت شده  هر سفارش انجام می‌شود.
در پایین‌ترین قیمت قابل معامله، چنانچه حجم تقاضا بیشتر از حجم عرضه باقیمانده باشد، میزان باقیمانده به شیوه به روش تسهیم، تخصیص داده می‌شود به این صورت که در هر مرحله از تخصیص گواهی سپرده کالایی یک سکه ربع بهار آزادی به هر کد معاملاتی تخصیص داده شده و این روند تا پایان تخصیص ادامه می‌یابد.

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، اشخاص حقیقی می‌توانند حداقل یک قطعه (معادل 100 گواهی سپرده) و حداکثر پنج قطعه سکه طلای ربع بهار آزادی (معادل 500 گواهی سپرده) را خریداری کنند. ربع سکه معاملات ثانویه ندارد و خریداران می‌توانند 5 روز بعد از خرید پس از هماهنگی با خزانه و دریافت نوبت کالا به بانک عامل مراجعه کرده و با ارائه اسناد مربوط به بورس، به صورت فیزیکی، معادل سکه های خریداری شده را تحویل بگیرند.

تحویل
جهت نوبت‌گیری کلیه دارندگان گواهی سپرده کالایی و یا نمایندگان آنها برای تحویل گرفتن سکه طلای ربع بهار آزادی ابتدا از طریق سامانه نوبت‌دهی سکه بورس کالایی بانک رفاه کارگران اقدام کنند و در تاریخ اعلام شده توسط این سامانه به همراه مدارک احراز هویت خود و حسب مورد وکالتنامه رسمی طبق فرمت اعلامی بانک رفاه کارگران، به نشانی تهران، خیابان ولیعصر عج، نرسیده به میدان ونک، جنب ساختمان مرکزی بانک رفاه کارگران، پلاک ۲۵۴۸ مراجعه کنند.

سرمایه گذارن محترم به نکات زیر توجه کنند:

  • هزینه انبارداری، مبلغ 1,000 ریال روزانه به ازای هر قطعه سکه طلای ربع بهار آزادی است. این هزینه به عهده خریدار است و هنگام تحویل باید با خزانه تسویه کند. 
  • مالیات بر ارزش افزوده به هزینه انبارداری تعلق می‌گیرد.
  • تحویل ربع سکه حداقل 5 روز کاری پس از معامله امکان‌پذیر است و امکان نگهداری کالا در خزانه تا تاریخ 20 اسفند 1403 وجود دارد.
  • ربع سکه های تحویل شده بدون وکیوم است.
  • با توجه به اینکه گواهی سپرده ربع سکه معاملات ثانویه ندارد روز کاری بعد از خرید از پرتفوی شما حذف می‌شود و پس از ساعت 14 با بروزرسانی در درگاه یکپارچه ذینفعان قسمت گزارش گردش معاملات قابل مشاهده است.
  • کالای قابل تحویل از خزانه “سکه طلای ربع بهار آزادی با وزن 2/033 و عیار 900 در هزار ضرب سال 1386 بانک مرکزی جمهوری اسلامی” است.

سوالات متداول:

نحوه تحویل فیزیکی ربع سکه به چه صورت است؟
5 روز بعد از خرید پس از هماهنگی با خزانه و دریافت نوبت دریافت کالا  همراه با مدارک احراز هویت به محلی که هنگام اخذ نوبت توسط بانک اعلام خواهد شد مراجعه نمایید.

زمان تحویل فیزیکی چند روز بعد از معامله است؟
تحویل ربع سکه به مشتری از سوی خزانه، حداقل 5 روز کاری پس از معامله امکان پذیر است.

آیا امکان فروش گواهی سپرده ربع سکه بعد از خرید وجود دارد؟
خیر، نماد معاملات ثانویه ندارد.لازم به ذکر است امکان نگهداری کالا در خزانه  تا تاریخ 20 اسفند 1403 وجود دارد.

مکان تحویل فیزیکی سکه کجا است؟
در حال حاضر امکان دریافت سکه فقط در خزانه داری بانک رفاه واقع در تهران وجود دارد و خریداران باید به آدرس اعلامی مراجعه کنند.

چه زمانی بعد از خرید در درگاه نماد قابل مشاهده است؟
روز معاملاتی بعد از خرید بعد از ساعت 14 با بروزرسانی درگاه ذینفعان در قسمت گزارش گردش معاملات قابل مشاهده است.

هنگام تحویل سکه چه هزینه‌هایی باید پرداخت شود؟
همچنین خریدارن باید توجه داشته باشند که در قیمت کشف شده معاملات گواهی سپرده کالایی سکه ربع آزادی ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده محاسبه شده است و مبالغ دیگری با این عنوان از افراد اخذ نخواهد شد. اما این افراد در زمان تحویل سکه از خزانه باید هزینه انبارداری و مالیات بر ارزش افزوده هزینه انبارداری، جمعا به میزان ۱۰۹۰ ریال به ازای هر قطعه سکه در هر روز را پرداخت کنند.

قیمت به چه صورت ثبت شود؟
تعداد باید مضرب 100 وارد شود و قیمتی که وارد می‌کنید مبلغ یک صدم ربع سکه است.
حتما به این نکته توجه کنید که با هر قیمتی که ثبت سفارش کنید در صورت تخصیص به همان قیمت خرید انجام خواهد شد لذا با توجه به قیمت بازار، ثبت سفارش خود را با قیمت منطقی ثبت کنید.

منتشر شده در 21 دی 1401

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

  • صادق سیاهلویی (12 بهمن 1401)

    اطلاعات داده شده عالی