خانه / بورس کالا/عرضه گواهی سپرده کالایی شمش طلا در بورس

عرضه گواهی سپرده کالایی شمش طلا در بورس

شمش طلا، طلای خالص یا به عبارتی طلای خام 995 یا 999.9 است که هر چه عیار آن بیشتر باشد، ارزش آن بیشتر است.

نماد معاملاتی CD1GOB001 برای معامله گواهی سپرده شمش طلا از روز پنج‌شنبه ‌(۱۸ اسفند) در بورس عرضه می‌شود.

نحوه انجام معاملات

معاملات گواهی سپرده شمش طلا در سامانه معاملات ابزارهای نوین مالی بورس کالا انجام خواهد شد به این منظور نیاز است جهت اخذ کد معاملاتی بازار مالی از بورس کالا کنید.

معاملات گواهی سپرده روزهای شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت 11:30 تا 12 پیش‌گشایش می‌شود و راس ساعت 12 گشایش به شیوه حراج تک‌قیمتی انجام می‌شود. سپس معاملات به صورت حراج پیوسته تا ساعت 15 ادامه می‌یابد. ساعت 15 معاملات به منظور انجام امور تسویه خاتمه می‌یابد.

محدوده دامنه نوسان این اوراق 5+/- درصد قیمت پایانی روز معاملاتی قبل است اما در اولین روزمعاملاتی بدون محدوده نوسان براساس مکانیسم عرضه و تقاضا خواهد بود.

هر گواهی سپرده شمش طلا معادل 100 سوت (0.1 گرم) از شمش طلا با عیار 995 در خزانه است بنابراین حداقل میزان سفارش 0.1 گرم طلا 995 عیار است.

تحویل

چنانچه وزن گواهی سپرده‌های شمش طلا شما به میزان حداقل وزن یک شمش طلا نرسد یا اگر مایل به تحویل فیزیکی آن نباشید می‌توانید نماد خود را به نماد بعدی منتقل کنید یا جهت فروش آن در بورس کالا  اقدام کنید.

هزینه انبارداری به مبلغ 30 ریال روزانه به ازای هر گواهی سپرده کالایی برای نگهداری کالا در انبار، از ابتدای روز صدور گواهی سپرده به نام مالک تا پایان روز معامله است .

همچنین مالیات بر ارزش افزوده هزینه انبارداری به میزان 9% هزینه انبارداری را مدنظر داشته باشید.

برای خرید گواهی سپرده شمش طلا حتما اطلاعیه شرکت بورس کالای ایران را مطالعه فرمایید:
مشخصات گواهی سپرده کالایی شمش طلا

منتشر شده در 19 اسفند 1401

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.