تمکن مالی

اشخاصی که قصد دریافت گواهی تمکن مالی جهت ارائه به سفارت کشور های مختلف را دارند باید طبق مراحل زیر اقدام نمایند. 

  • کلیه متقاضیان دریافت هر نوع ویزا از هر کشوری در جهان (به جز کشورهایی که ایران با آن ها لغو روادید را منعقد کرده است، مثل ترکیه، گرجستان، لبنان و …) باید مدرکی به عنوان تمکن مالی در اختیار کنسولگری کشور مورد نظر در تهران قرار دهند. تمکن مالی یعنی باید توانایی مالی شما برای سفر به هر دلیلی برای کنسول، روشن و شفاف باشد.
  • یعنی شما باید اثبات کنید که مبلغ کافی برای سفر را دارید و در مدتی که ویزا دارید از پس هزینه های خود و همراهان برمی‌آیید. اگر تمکن مالی شما کافی نباشد یا حدنصاب مورد نظر سفارت را تامین نکند، شانس دریافت روادید کاهش می‌یابد.

دریافت نسخه لاتین تمکن مالی به همراه مهر و امضای سپرده گذاری:

اگر متقاضی ساکن تهران هست باید با دردست داشتن کارت ملی و پاسپورت به این آدرس مراجعه:  

آدرس: تهران – بلوار کشاورز – خ شهید نادری – تقاطع خ ایتالیا – پلاک ۱۳ 

بعد از تحویل مدارک به دبیرخانه، منتظر صدور گواهی باشید. فرآیند صدور گواهی معمولا یک الی دو ساعت در سپرده گذاری مرکزی به طول می‌انجامد. 

نکته :

1. گواهی تمکن مالی قط به خود فرد ارائه می‌شود و فقط در صورتی شخص دیگری قادر به دریافت تمکن مالی برای فرد دیگر است که وکالت رسمی داشته باشد.  

2. شرکت‌های حقوقی برای دریافت گواهی تمکن مالی سهام باید با شماره تلفن ۴۲۳۱۵-۰۲۱ داخلی ۷۴۴  تماس حاصل نمایند.  

3. اگر متقاضی ساکن شهری غیر از تهران باشند باید به تالار بورس منطقه ای شهرستان مورد نظر مراجعه نموده و حدودا یک هفته بعد از تحویل دادن مدارک به تالار، از طریق پست، گواهی برای ایشان ارسال خواهد شد.  

در شعب کارگزاری ها، فقط نسخه فارسی پرینت گردش حساب و مانده دارایی مشتری صادر خواهد شد و برای دریافت نسخه رسمی تمکن مالی، باید به سپرده گذاری مرکزی مراجعه نمایید. 

منتشر شده در 16 آبان 1401

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.